ژوئن 20 2020 0دیدگاه

لوله کشی ساختمان

چه قدر در مورد لوله کشی ساختمان اطلاعات داریم. توصیه می‌کنیم در فرصتی که در اختیار دارید برای لحظاتی کوتاه این مقاله را تحت عنوان لوله کشی ساختمان مورد مطالعه دهید، چرا که مطالب گردآوری شده می‌تواند برایتان کاربردی باشد.

در همان ابتدای صحبت ها مطلع باشید که لوله کشی ساختمان شامل سه مرحله اصلی می‌باشد :

  • لوله کشی آب
  • لوله کشی فاضلاب
  • لوله کشی گاز


هریک از لوله کشی هایی که در قسمت بالا تیتروار ذکر شد نیازمند آلیاژ و جنس خاص خود است که به طور حتم بایستی بر اساس فاکتورهای تأثیرگذاری همچون هزینه، در دسترس بودن و … جنس لوله را انتخاب ‌شود. از اینرو لوله کشی آب در لوله کشی آب آشامیدنی ، سیستم تهویه کوئل ها ، سیستم آتش نشانی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد و با توجه به مورد ذکر شده می‌توانید لوله های فلزی و یا لوله های پلیمری امتحان کنید.

قبل از انجام هر کاری برای اینکه بتوانید عملیات لوله کشی ساختمان شروع کنید و در نهایت به خوبی به پایان برسانید، در جریان باشید که حتماً برای خود نقشه راه تهیه کنید.از قبل بایستی مسیر عبور لوله ها و اتصالات تعیین شده باشد. در این حالت به هیچ وجه با مسئله تداخل و مشکل در لوله کشی مواجه نخواهیم شد. مهمترین مزیت تهیه نقشه راه آن است که تا حدود زیادی از هدر رفت پول و زمان جلوگیری می‌شود. از سویی هیچ مصالحی اضافه خریداری نمی‌شود و همه اتصالات و لوله ها در جای مشخص خود قرار دارند.

لوله کشی آب مصرفی آشامیدنی :

سیستم لوله کشی آب در لوله کشی ساختمان به این شکل است که بایستی در وهله اول بدانید که آب آشامیدنی نیاز به یک خط لوله کشی اصلی دارد که به آن منبع تغذیه گفته می‌شود و از سویی متخصصین در هنگام ساخت، از کلیه انشعابات برای طبقات و قسمت های مختلف یک ساختمان از آن بهره می‌گیرند. برای ممانعت از پایین رفتن فشار و ایجاد اصطکاک در خط لوله اصلی تغذیه حتماً بایستی این خط تا حد امکان به شکل افقی طراحی و تولید شود تا در ادامه سیستم دچار افت فشار نگردد. بعضی وقت ها به دلیل نبود فضا آن را شیبدار طراحی می‌کنند. اما لطفاً توجه کنید که شیب آن به صورت کاملا‍ً ملایم باشد و بالاخره در پایان مسیر برای تخلیه، کاربرد شیر تخلیه پر فایده خواهد بود.

بدین ترتیب، به منظور پیشگیری از نشتی و شکستگی احتمالی لوله کشی ساختمان برای این که در امر پشتیبان ظاهر شوید، توصیه می‌شود در چنین لحظاتی از بست های تأسیساتی که وجود دارد بهره بگیرید.

لوله کشی ساختمانانشعابات و رایزرهای آب آشامیدنی :

با دقت در طراحی خط اصلی جریان آب به مرور متوجه می‌شوید، در این زمان حال وقت، طراحی خطوط انشعاب و سیستم رایزر آب آشامیدنی است. به این شکل که رایزرهای عمودی از خط اصلی تغذیه می‌کند و در مابقی طبقات گسترده می‌شود. به لحاظ متراژ و طبقات ساختمان حتماً باید به بخش های مختلف از جمله آشپزخانه، حمام، توالت و … نیز این خط راه آّب هدایت شود. اگر دقت کنید پی خواهید برد که طول رایزرها باید در فاصله‌های مشخص از بست ها و ساپورت ها به جا و به موقع در لوله کشی ساختمان استفاده کرد.

لوله کشی ساختمان – سایز و میزان افت فشار در خطوط لوله کشی آب

طبق معمول، به هنگام لوله کشی ساختمان در لوله ها به دلیل ایجاد اصطکاک میان دیواره و آب، احتمال افت فشار وجود خواهد داشت. با مشاهده نمودار سرعت، متوجه خواهید شد که پیوسته بیشترین سرعت را در مرکز لوله را خواهیم داشت و نیز سرعت عبور آب در دیواره ها صفر است. بدین ترتیب در صورتی که اندازه لوله بسیار کوچک باشد سبب می‌شود فشار در لوله پایین باشد. از اینرو، باید تا آنجایی که امکان داشته باشد اندازه لوله خط اصلی را بزرگ گرفت تا افت فشار زیادی را شاهد نباشید.

به منظور حفاظت و تعمیر خطوط آبرسانی باید از شیرهای فلکه ( شیر کشویی )بهره گرفت. باید این شیر فلکه‌ها حتماً از جنس برنج و یا برنز باشند که در این میان اگر دقت کرده باشید کانکشن آنها به شکل دنده‌ای است. از طرفی، دقت شود که قبل و بعد از کنتور آب از شیر فلکه کشویی بکار رفته باشد و نیز برای کلیه طبقات هم از شیر فلکه کشویی بهره ببرید. اگر در طبقه 10 یکی از خطوط انشعاب لوله آب مشکل و مسئله‌ای وجود داشت و بایستی تعویض لوله صورت بگیرد. اگر فلکه کشویی موجود نیست، کل آب ساختمان را برای مدتی قطع کنید تا تعمیرات لازم انجام پذیرد. حسن استفاده از شیر فلکه کشویی آن است که دیگر نیاز نیست از شیر فلکه کل ساختمان برای قطعی آّب استفاده کنید و قطع یک طبقه یعنی طبقه 10 کفایت می‌کند.

لوله کشی ساختمان انجام تست نشتی

یکی از بزرگترین معضلات سیستم لوله کشی ساختمان آن هم لوله کشی آب آشامیدنی، وجود نشتی در برخی نقاط ساختمان است. این مشکل بدلیل آن است که در مکان اتصالات و نیز به خاطر کیفیت پایین برخی محصولات احتمال نشتی در سیستم لوله کشی باشد. به عبارتی نشتی آب سبب هدر رفتن آب و در صورت ادامه دار بودن این مسئله، نشست ساختمان دور انتظار نخواهد بود. بنابراین باید حتماً کلیه نشتی های سیستم لوله کشی در اسرع وقت برطرف گردد تا در آینده مشکلات بزرگی را ایجاد نکند. بهتر است بدانید به کمک فشارسنج در ورودی و خروجی به راحتی می‌توان با استفاده امکانات موجود نشتی تمام بخش ها و طبقات کشف کرد و سریع برای آن راه حل پیدا کرد. مطلع باشید که این کار پیش از پارتیشن بندی و سفت کاری انجام می‌شود. به این شکل که در قسمت های مختلف ساختمان می‌توان با نصب فشار سنج در ورودی و خط اصلی و نصب فشار سنج پی به وجود نشتی برد.

حواستان باشد اگر فشار پایین باشد، نشان از آن دارد که در مسیر خط لوله احتمال وجود نشتی هست. زمانی که کارهای لوله کشی ساختمان به پایان رسید، بهتر است خود را برای هواگیری آماده کنید، چرا که چرا که هوا مازاد در سیستم سبب ایجاد خوردگی و صداهایی در لوله ها و اتصالات می‌گردد.

لوله کشی ساختمان اقلام مورد نیاز در سیستم لوله کشی آب

به منظور اجرای طرح لوله کشی ساختمان بخصوص لوله کشی آب می‌توان از اقلام زیر استفاده بهره برداری کرد:

1- لوله و اتصالات گالوانیزه : لوله و اتصالات گالوانیزه در سیستم لوله کشی ساختمان آن هم آب، بایستی مطلع باشید که اندازه های یک و نیم اینچ الی 6 اینچ در بازار به راحتی قابل تهیه است. البته اندازه های 5 اینچ و 6 اینچ کمتر بکار می‌رود. به لحاظ سنگینی و سبکی انواع مختلفی دارد. زمانی که صحبت از سبک می‌شود منظور لوله ها و اتصالاتی می‌باشد که ضخامت کمتری دارد و عکس این حالت هم وجود دارد یعنی سنگین، منظور لوله گالوانیزه با ضخامت بالا می‌باشد.

2لوله و اتصالات تک لایه: به این لوله ها، لوله های پلی پروپلین هم می‌گویند. این لوله ها از دسته لوله‌های پلیمری هستند که بیشتر اوقات کاربری آنها برای لوله کشی ساختمان ها برای استفاده از آب مصرفی می‌باشد.

لوله و اتصالات تک لایه به شکل اتویی و به کمک حرارت بهم وصل می‌شوند. البته بعضی پیوندهای تک لایه به صورت دنده‌ای نیز می‌تواند انجام شود. این کار مخصوص اتصال به شیرآلات انجام می‌گیرد و با این کار اتصالات به لوله های گالوانیزه در لوله کشی ساختمان وصل می‌شود. یکی از برندهای پرطرفدار در ارتباط با لوله و اتصالات تک لایه شامل آذین از گروه گیتی پسند است.


3- لوله و اتصالات پنج لایه: در جریان کسب اطلاع از لوله کشی ساختمان، جالب است بدانید این نوع از اتصالات از جمله لوله و اتصالاتی، مخصوص آب آشامیدنی می‌باشد و بسیار هم پر مصرف است که بدان اتصالات پنج لایه گفت می‌شود. مزیت این نوع از اتصالات و لوله ها، در واقع محکم و مقاوم بودن آنها است. از طرفی، برای سیستم گرمایش از کف نیز اینگونه لوله ها و لوله ها بکار می‌رود.

تنوعی که در لوله های پنج لایه وجود دارد، طرفداران و مخاطبین خاص خود را هم به خود جذب نموده است. درست است از تعرفه های بالایی برخوردار است، منتها در مقابل از کیفیت بالایی هم دارا می‌باشد.

برندهای موجود از لوله و اتصالات پنج لایه در سایت پایپ کالا به شرح زیر می باشد:

پمپ برای جبران افت فشار در لوله کشی ساختمان

در لوله کشی ساختمان، مشاهده می‌کنید که پیوسته رایزرها و خطوط اصلی آب به صورت عمودی بالا می رود. بنابراین پر واضح است که با افزایش ارتفاع شاهد افت فشار خواهیم بود. به همین خاطر طبقات بالایی دارای فشار کمتری هستند. بدین ترتیب برای جبران افت فشار می‌بایست از پمپ استفاده کرد. برای مشخص کردن پمپ هم نیازمند آن هستید که به تعداد طبقات ، فشار اولیه آب و … دقت و توجه ویژه نمایید.

برای درک موضوع می‌توان با یک مثال مسئله را شرح داد. قضیه این است که از طبقه همکف به طبقه چهارم افت فشار به میزان 25 PSI است. از طرفی، فرض کنید که فشار ورودی 40 psiباشد و ساختمان نامبرده در طبقه هشتم قرار دارد. باشد با انجام یک سری محاسبات معلوم می‌شود که طبقه 8 به هیچ وجه آب برای آشامیدن نخواهد داشت. بنابراین برای برطرف کردن این مسئله در سیستم لوله کشی ساختمان می‌بایست پمپ‌های تقویت کننده فشار بکار برد، که آن هم انواع مختلفی را در بر می‌گیرد.

admin

Write a Reply or Comment