ژوئن 20 2020 0دیدگاه

لوله های فاضلاب

افرادی که تجربه ی تعمیر و بازسازی انواع مختلف لوله های فاضلاب را داشته باشند تا حدود زیادی از مشکلات آن هم مطلع هستند. آیا در منزلتان اتفاق افتاده لوله های فاضلاب مشکل پیدا کند؟

می‌دانید این موضوع چه وقت ناراحت کننده می‌شود، زمانی که در خانه نشستید به طور ناگهانی بوی ناخوشایندی سراسر منزل را فرا می‌گیرد. بعد این که مشکل را بررسی می‌کنید و پی می‌برید که متأسفانه لوله های فاضلاب ایراد پیدا کردند. در حقیقت تعمیرات لوله کشی ساختمان، به خصوص لوله کشی فاضلاب، آنقدر طاقت فرسا و گران است که بایستی تمام حواس خود را جمع کنید تا به خودتان هزینه های اضافی را تحمیل نکنید.


ناگفته نماند که در این بین همواره، مهندسین ساختمان و لوله کش های مجرب و متخصص در پی راهکارهایی هستند تا بیش از قبل ایمنی و طول عمر لوله های فاضلاب را بالا ببرند؛ به همین خاطر استانداردها و سیستم‌های لوله کشی مدرن طراحی و تولید و هر روز در حال بروز رسانی است.

در این میان از جمله راه حل ها در امر لوله‌کشی بهتر ساختمان، بکار بردن انواع مختلف لوله های ساختمانی جدید و با دوام است. این لوله‌ها به شکلی طراحی شده اند که در حین اینکه دیر پوسیده می‌شوند در مقابل کمتر هم دچار آسیب و ضد زنگ زدگی می‌شوند.
از این مباحث که بگذریم، اگر در حال حاضر لوله های فاضلاب تان دچار مشکل شده و قصد تهیه لوله برای لوله‌کشی ساختمان جدیدتان را دارید، ما پیشنهاداتی مناسبی داریم تا انتخاب بهینه‌ای در هنگام خرید لوله داشته باشید. این مقاله شما را با انواع مختلف لوله‌ های فاضلاب خانگی آشنا و در ادامه مزیت های آنان را عنوان می‌کند. پس همچنان با ما همراه باشید.

انواع مختلف لوله های فاضلاب- فلزی

اگر خاطرتان باشد در سال های قبل تر به منظور جمع آوری و انتقال فاضلاب خانگی از لوله های فاضلاب از نوع بتونی و سیمانی استفاده می‌شد. منتها بعدها به دلیل مشکلات زیست محیطی و از سویی حمل و نقل نه چندان راحت آن، استفاده از این نوع از لوله‌ها منسوخ شد. پس از این ماجرا استفاده از لوله های فلزی به روی کار آمد. در ادامه مطالعه این مقاله شما را بیشتر با انواع لوله های فاضلاب آن هم از نوع فلزی فاضلاب آشنا می‌سازیم.

لوله های فاضلاب – چدنی

یک مورد خاص درباره لوله های فاضلاب آن است که در سال گذشته استفاده از این نوع لوله ها در ساختمان سازی بسیار مرسوم شده است. از اینرو بی دلیل نیست که نصاب ها و لوله کش های قدیمی تر، آشنایی بهتری با این مدل از لوله ها دارند. موضوع اصلی آن است که لوله های فاضلاب چدنی در حین اینکه سنگین هستند در مقابل، نظام و ساختار شکننده‌ای دارند و برای مناطق زلزله خیز مورد مناسبی به حساب نمی‌آید.

از طرفی، شیارهای که بر سطح درونی لوله های چدنی وجود دارند سبب می‌شود میزان رسوب و گرفتگی این لوله ها بیشتر باشد. به همین خاطر دلایل و سایر موارد روی هم رفته عاملی شد تا آن طور که باید و شاید کاربران از آن استقبال چشمگیری نکنند.

لوله های فاضلاب-گالوانیزه

اگر زمانی قصد خرید لوله های فاضلاب برای ساختمان نوساز خود داشتید از نمونه لوله های گالوانیزه غافل نشوید. البته بایستی بدانید نام دیگر این لوله ها در بازار به لوله های آهنی سفید شناخته شده است که همواره استفاده های متعددی در سیستم فاضلاب و آبرسانی ساختمان های کشور دارند. الان که صحبت از لوله های گالوانیزه شد، شاید علاقمند باشید که بدانید اصلاً گالوانیزه به چه معناست؟
برای جواب دادن این سوال بایستی گفت، روکشی از جنس فلز بر روی لوله ها را گالوانیزه می‌نامند. این روکش ها، پایداری و مقاومت بالایی در برابر انواع اسیدها دارند. به همین دلیل، استفاده از لوله های فاضلاب گالوانیزه می‌تواند نمونه مناسبی برای ساختمان شما باشد.

لوله های فاضلاب پلاستیکی و انواع آن

شاید تا این جای مبحث متوجه شده باشید که اصلی ترین مشکل لوله های فاضلاب آن هم از نوع فلزی آن است که دارای وزن بالایی هستند. به همین خاطر محققان و متخصصین در امر مصالح ساختمان سازی به دنبال ماده‌ای بودند که همواره جایگزین خوبی برای فلزات باشد، تا اینکه ایده و نظر استفاده از پلاستیک در انواع اتصالات لوله کشی عنوان شد.

با روی کار آمد پلاستیک در امر ساختمان سازی، بسیاری از مشکلات پیشرو به حداقل رسانده است. با رخ دادن این اتفاق روز به روز موسسات و کارخانجات گوناگون تولید لوله و اتصالات و… به دنبال ساخت و تولید انواع لوله های پلاستیکی بودند. در ادامه مطلب نظر شما را به لوله های فاضلاب از نوع پلاستیکی بیشتر جلب می‌کنیم.

لوله های پی وی سی PVC

لوله های پی وی سی نوعی از لوله های فاضلاب هستند که از معروفیت بالایی در میان لوله های ساختمانی در بین کاربران برخوردار است. شاید نام لوله پولیکا را بسیار شنیده باشید که از بارزترین مشخصه لوله های پولیکا می‌توان به خصوصیت اشتعال آن اشاره کرد. بدین مفهوم که آتش به هیچ وجه از این مصالح ساختمانی عبور نمی‌کند و فقط در یک نقطه متمرکز می‌شود.

البته در کنار این مزیت ها، معایبی هم دارد که عدم مقاومت در شرایط جوی از آن جمله است. از سویی، اگر این لوله های فاضلاب در برابر نور خورشید و یا هوای خیلی سرد قرار بگیرند، ترک های سطحی بر روی آنها ایجاد می‌گردد. ظاهر شدن همین عیب بزرگ محدودیت استفاده ازلوله پلیکا را به همراه داشته است.

لوله های فاضلاب- پلی اتیلنی

اولین بار تاریخچه کاربرد لوله های فاضلاب از نوع پلی اتیلنی به اواخر دهۀ پنجاه میلادی آن هم کشورهای اروپایی بر می‌گردد، منتها در حال حاضر همین لوله های پلی اتیلنی کارایی خیلی زیادی در حوزه در تاسیسات ساختمان دارند. از سویی، این لوله ها در بازار به لوله های PE معروف هستند. البته این نوع از لوله‌های فاضلاب دارای ویژگی های منحصر به فردی و خاصی می‌باشند. برای مثال زدن در مورد این ویژگی ها می‌توان مطالب زیر را دنیال کنید:


• نصب آسان: یکی از مهمترین ویژگی ها و مشخصه های لوله و اتصالات پلی اتیلن را می‌توان به نصب آسان آن اشاره نمود. برای این کار هم فقط همراه داشتن دستگاه جوش پلی اتیلنی کفایت می‌کند.

• وزن سبک: وزن سبک لوله های فاضلاب از نوع پلی اتیلنی سبب می‌شود برای حمل و نقل آنها با مشکلی مواجه نشوید.
• بیشترین مقاومت: در لوله های چون پلی اتیلنی، مصالح و موادی اضافه می شود که آن ها را در مقابل انواع مواد شیمیایی و نیز حتی شرایط و موقعیت های جوی متغیر، حفظ می‌کند. پس پیشنهاد می‌کنیم در فضاهای باز استفاده از این نوع از لوله ها غافل نشوید.
• فاقد رسوب گرفتگی: به مرور زمان این لوله ها خیلی کمتر دچار گرفتگی و رسوب می‌شوند، چرا که سطوح داخلی آن صاف است.

لوله های فاضلاب- پلی پروپیلن

شاید اطلاع داشته باشید که لوله های PP یا همان پلی پروپیلن در بازار به رنگ سفید و یا سبز وجود دارند. به همین خاطر، بی دلیل نیست که به آنها اتصالات لوله سبز می‌گویند. از طرفی، اتصال این لوله ها بسیار ساده است و به کمک ذوب های موضعی صورت می‌گیرد. مورد بعدی اینکه، لوله های پلی پروپیلن مقاومت بالایی در مقابل فشار از خود به نمایش می‌گذارند و به عبارتی توانایی تحمل در دماهای بالا را نیز دارند.

لوله های فاضلاب- کاروگیت

بهتر است بدانید، این نوع از لوله های فاضلاب در امر ساختمان سازی از دوام بسیار مناسبی برخوردار هستند، چرا که همواره این لوله ها به شکل دوجداره در کشور طراحی و تولید می‌شود. از سویی، سطوح داخلی این نوع از لوله ها صاف و صیقلی می‌باشد تا عبور فاضلاب از درون آن راحت تر انجام گیرد. از سوی دیگر، سطح خارجی این لوله ها نیز به شکل موج دار ساخته می‌شود تا مقاومت بیشتری نسبت به فشار از خود بروز دهد. نکته بعدی که بیان آن خالی از لطف نخواهد بود آن است که این نوع از لوله های فاضلاب را همچنین از جنس پلی اتیلن می‌سازند و تنها فرق آن در مدل طراحی لوله هاست.

 لوله های فاضلاب – پوش فیت push fit

در صورتی که می‌خواهید باکیفیت‌ترین لوله فاضلاب را برای ساختمان خود تهیه کنید، ما توصیه می‌کنیم لوله های پوش فیت بکار ببرید. این نوع از لوله ها جزو جدیدترین سیستم های لوله کشی ساختمان هستند که اولین بار توسط انگلیسی ها طراحی و ساخته شده است.

در ایران استفاده از لوله های فاضلاب پوش فیت به سال 1383 باز می‌گردد. بنابراین از آن زمان به بعد، کاربرد این لوله ها در زمینه ساختمان سازی داخل کشور گسترش فراوان و فوق العاده‌ای پیدا کرده است.

به منظور طراحی و ساخت لوله ها و اتصالاتی همچون پوش فیت از پلیمرهای پلی پروپیلن استفاده می شود. به همین خاطر، استحکام و مقاومت شیمیایی بسیار زیادی نسبت به لوله های فاضلاب رایج از خود بروز می‌دهد.

از سایر مشخصه های منحصر به فرد لوله های پوش فیت که آن را بیشتر از قبل پرکاربرد کرده است، می‌توان سرعت بسیار بالای نصب آن را یادآور شد. لوله های پوش فیت به گونه‌ای طراحی شده اند که برای اتصال به هیچ وجه احتیاجی به گرما و چسب نداشته و به راحتی می‌توان آنها را به هم پیوند داد.

سخن آخر

قصد و نیت ما از نوشتن این مقاله تحت عنوان لوله ‌های فاضلاب آن بود که بیشتر از قبل شما را با اهمیت لوله کشی فاضلاب و همچنین انواع گوناگون از این مدل لوله های فاضلاب بکار رفته در بخشهایی همچون ساختمان سازی آشنا کنیم.

admin

Write a Reply or Comment