ژوئن 20 2020 0دیدگاه

اشتباهات رایج لوله کشی

شغل لوله کشی به گونه‌ای است که اگر فرد به درستی و طبق اصول آن را در حرفه‎‌اش انجام دهد به هیچ وجه در طول دوره خدمت رسانی به مردم با مشکلی مواجه نمی‌شود. این حرفه هم مثل تمامی حرفه ها برای اینکه در نهایت کار خوب از آب در بیاید بایستی یک سری قوانین و قواعد را رعایت شود.


هر کسی که در امر حرفه لوله کشی فعالیت می‌کند بایستی با قواعد آن آشنا باشد. پس هر چه فرد لوله کش در همان ابتدا از پایه حرفه‌ای تر و دقیق تر شروع به فعالیت کند، در ادامه دوران تعمیر و نگهداری لوله های ساختمان ها هم راحت تر خواهد بود و به خاطر سهل انگاری روند تعمیر و .. طولانی نمی‌گردد.

در ادامه توضیحات مقاله در تلاش هستیم به تعدادی از اشتباهات رایج فرد لوله کش در حرفه لوله کشی بپردازیم.


1-نچرخاندن لوله ها و اتصالات بیش از حد معمول

در لوله کشی در صورتی که برای بستن لوله ها واتصالات، گشتاورها بیش از حد بسته شود، احتمال آسیب دیدن اقلام دنده‌ای به رزوه ها وجود دارد. از طرفی، در صورت ادامه دادن این شیوه، در اثر فشار زیاد رزوه های اقلام به مرور زمان را از بین رفته و به عبارتی پیچ بریدگی ایجاد می‌گردد.


از جمله مشکلات مرسوم دیگر در این حرفه، ورود گشتاور زیاد به اقلام دنده ای و در نهایت شکل گیری ترک خوردگی بر شیرآلات و اتصالات و .. می باشد. شاید ابتدای امر لوله کشی چیزی متوجه نشوید، منتها با گذشت زمان چکه کردن آب و به نوعی شاهد هدر رفتن آب از لوله ها و اتصالات خواهید بود.

2-استفاده از نوار تفلن مناسب

تا حالا فکر کردید در حرفه لوله کشی علت استفاده از نوار تفلن چه هست؟ بله درست حدس زدید، ما به منظور ایجاد آببندی و جلوگیری از نشتی احتمالی، نوار تفلن را مورد استفاده قرار می‌دهیم. بنابراین اگر علت استفاده از نوار تلفن این مورد است بهتر است از نوار تفلن مرغوب و بادوام استفاده نمایید.

از طرفی، اگر نوار تفلن به درستی بسته نشود، همچنان شاهد نشتی از اتصالات و لوله ها خواهیم بود. البته هدر رفتن آب بخش دیگر قضیه است. پس در هنگام بستن نوار تفلن، آن را به صورت ساعتگرد انجام دهید.

مورد بعدی در توجه به نوار تفلن رنگ بندی آن می‌باشد. همانطور که می‌دانید این رنگ بندی به جهت زیبایی نیست و هر یک کاربرد خاص خود را دارند. بنابراین برای مصارف آب از رنگ سفید و صورتی و برای لوله کشی گاز از رنگ زرد استفاده می‌شود.

3-عدم استفاده مکرر از مایع لوله باز کن

در حرفه لوله کشی فرد بایستی بداند که تمیز کننده هایی همانند لوله باز کن ها دارای اسید با غلظت بالا هستند که با استفاده مکرر به اتصالات و لوله ها آسیب می‌زند. پس بهترین کار برای باز شدن مسیر لوله آن است که سیفون را پس از باز کردن تمیز نمایید تا هم از بوی بد و نیز از گرفتگی لوله ها جلوگیری کنید.

4- بدون قطعات یدکی لوله کشی ممنوع

پس هر فرد لوله کشی پیش از هر اقدامی بایست از کامل بودن یدکی قطعات خود اطمینان حاصل نمایید، چرا نبود یک قطعه یدکیف سبب می‌شود کار شما نیمه کاره بماند. این قطعات یدکی به مانند انواع مختلفی از واشر، نوار تفلن و… مجوزی برای شروع کار است.

نکته بعدی در این قسمت آن که بهتر است به طور موقت به دنبال بر طرف کردن موضوع لوله کشی لوله ها و اتصالات نباشید و مسئله را ریشه یابی کنید تا در آینده با مشکل بزرگی مواجه نشوید.

5-عدم بستن شیر کلی برای تعمیرات جزئی

بسیاری مواقع در امر لوله کشی، فرد لوله کش برای انجام تعمیرات و … شیر اصلی را قطع می‌کند تا به کار خود ادامه دهد، چرا که بسیاری اوقات یک بلوک یا ساختمان دارای یک شیر ورودی و خروجی است. البته با این کار تمامی بخش های ساختمان یا بلوک بدون آّب می‌مانند و این شیوه درست نیست.

برای حل این مشکل می‌توان بخصوص برای آپارتمان ها برای هر واحد شیر جداگانه قرار داد تا برای بقیه واحد مسئله تعمیرات مشکلات بعدی را به همراه نداشته باشد.

6-دستگیره ها را محکم نبندید.

اگر به امر لوله کشی اقدام کرده باشید متوجه شدید که شیرآلات نمی‌چرخند و به عبارتی سفت هستند و با فشار و زور در تلاش هستید که آن را باز کنید، منتها به این راحتی ها موفق نمی‌شوید. می‌دانید با محکم بستن شیرآلات هنگام لوله کشی، واشر ها به مرور زمان از بین می‌روند.

به هر حال زمانی که دستگیره شیرآلات را باز و بسته می‌کنید، بایستی این کار به راحتی صورت گیرد و نیازی به فشار و زور نباشد. به طور حتم بایستی مشکلی وجود داشته باشد که همچین موضوعی به وجود آمده است. مواردی چون وجود مهره پشت دستگیره، روزه های ساقه و… که موجب می‌شود دستگیره شیرآلات به آسانی نچرخد. راه حل های این کار آن است که برای مهره پشت دستگیره از آچار استفاده کنید تا باز شود و برای رزوه های ساقه در تماس با دستگیره شیرآلات باید از محلول های ترکیبی چون سرکه و آب گرم برای شستن ساقه استفاده کنید تا در نهایت آن را باز کنید.

7- توجه به رسوبات

به دلیل وجود آهک در آب و… ممکن است لوله ‌ها و اتصالات و آبگرمکن حتی پکیج ها منجر به رسوب گرفتگی شود . برای برطرف کردن این مسئله می‌بایست سریعتر برای به تمیز کردن رسوبات داخل لوله و… برای آبگرمکن و پکیج منزل اقدام کنید که راه حل در اسید شویی است. بهتر است بخش اسید شویی را به مختصص این کار بسپارید.

البته راه حل دیگری هم برای رفع این مسئله پیش پای حرفه لوله کشی وجود دارد. یعنی این که از دستگاه های تصفیه آب استفاده نمایید. بدین شیوه از حجم رسوب گذاری تا مقدار زیادی کم خواهد شد.

8- با ابزار کامل لوله کشی کنید.

به یاد داشته باشد که برای انجام کار لوله کشی حتما با ابزار کامل و مناسب وارد عمل شوید، چرا که نبود یک ابزار می‌تواند کار شما را ناتمام بگذارد. ابزارهایی چون آچارها، پیچ گوشتی، و … لازم و ضروری است توصیه می‌کنیم برای کارهای این چنینی از جعبه ابزار استفاده نمایید. در ضمن برای باز و بسته کردن پیچ ها حین کار با انبردست، بر روی آن نوار برق بچسبانید تا مانع خراب شدن رزوه‌ها شوید.

9- لوله ها و اتصالات نزدیک به هم ممنوع

اگر در حرفه لوله کشی فعالیت می‌کنید، شاید به دفعات با این صحنه مواجه شدید که که برخی مواقع به علت فضای کم تمام لوله و اتصالات و شیرآلات را با فواصل کم در کنار هم کار گذاشته شده اند. شاید در همان لحظه دچار مشکل نشوید و همه چیز خوب و عالی باشد، منتها در هنگام تعمیرات و … با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهید شد.

10- استفاده از سیستم هواکشی آری یا نه؟

به طور حتم زمانی که برای کار لوله کشی فاضلاب اقدام می‌کنید، سیستم تهویه و هواکش هم نیاز باشد. شاید سیستم هواکشی چون ونت vent را به کرات شنیده باشید. در این حالت سیستم لوله های فاضلاب به سمت پایین کار گذاشته می‌شود و سیستم هواکش بلعکس این قضیه به سمت بالا کار گذاشته می‌شود تا هوای نامطبوع ساختمان را از بالا به بیرون هدایت کند. تعبیه سیستم هواکش یکی دیگر از کارهای لوله کشی می‌باشد.

admin

Write a Reply or Comment