ژوئن 20 2020 0دیدگاه

اتصال دهنده گالوانیزه

وظیفه اتصال دهنده گالوانیزه دنده‌ای رساندن آب در موتورخانه ها و بخش های یوتیلیتی پروژه های صنعتی می‌باشد و در واقع آرایش لبه های ابتدایی و انتهایی اتصالات گالوانیزه به صورت THREADED انجام می‌گیرد. از سویی، پیوند دهنده گالوانیزه به منظور اتصال لوله های گالوانیزه بکار گرفته می‌شود. لذا بایستی این مسئله که لوله های گالوانیزه به صورت روپیچ دنده‌ای باشند بیشتر از قبل مورد توجه قرار بگیرد تا در نهایت در هنگام اتصال مشکلی ایجاد نکند.

دلیل استفاده از اتصالات گالوانیزه

اتصال دهنده گالوانیزه دنده ای به خاطر شرایط محیطی که در آن قرار می‌گیرند، احتمال زنگ خوردگی آنها وجود دارد. لذا احساس می‌شود به پوششی برای مراقبت و محافظت نیاز است تا در برابر زنگ زدگی مقاومت کند. پس زنگ زدن اتصالات دنده‌ای، پدیده خوردگی مطرح می‌‌شود، چرا که این خوردگی سبب تخریب ساختار لوله می‌گردد.

برندهایی از اتصال دهنده گالوانیزه در بازار ایران 

در بازار امروز ایران، در بخش اتصال دهنده گالوانیزه موجود، برندهای متنوعی وجود دارند که با توجه به کیفیت و مرغوبیت آنها، دارای لیست قیمت خاص خود می‌باشند که شامل:

  • اتصالات گالوانیزه برزیل
  • اتصالات گالوانیزه‌ای جورج فیشر
  • اتصالات گالوانیزه‌ای مک چین
  • اتصالات دنده‌ای گالوانیزه چین

پیروی استاندارد ابعادی اتصال دهنده گالوانیزه از NPT و BTS در برنامه کاری وجود دارد ، حال در قسمت بعدی به وظایف هر یک از اتصالات گالوانیزه اشاره خواهیم نمود.

اتصال دهنده زانویی گالوانیزه ( ELBOW ) :

نوعی از اتصال دهنده گالوانیزه تحت نام زانو به منظور تغییر جهت جریان 90 درجه و 45 درجه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اتصالات برعکس زانوهای جوشی که به صورت کارگاهی در زاویه متفاوت برش داده می‌شود. این مدل از زانوهای گالوانیزه را نمی‌توان چنین کاری را صورت داد، چرا که در هر دو طرف ماجرا، ورودی و خروجی زانویی دنده دچار خوردگی می‌گردد.
توجه نمایید که کلیه زانو های اتصالات گالوانیزه از داخل دنده امکانپذیر هستند و اگر خارج از این شکل بخواهیم ( از بیرون دنده باشد ) اقدام کنیم بایستی از مغزی استفاده گردد.

اتصال دهنده سه راهی ( TEE ) :

در انواع متریال های اتصال دهنده گالوانیزه، سه راهی به منظور انشعاب گرفتن از خط اصلی بکار گرفته می‌شود که در دو نوع سه راه مساوی ( سایز ورودی و خروجی و انشعاب برابر است ) و سه راه تبدیلی ( اندازه انشعاب از اندازه ورودی و خروجی کمتر می‌باشد) است که زاویه بین ورودی _ خروجی و انشعاب 90 درجه است و در زاویه های دیگر وجود ندارد.
دقت گردد که تمامی سه راهی های گالوانیزه از داخل دنده می‌باشند و در صورتی که خارج از این حالت بخواهیم ( از بیرون دنده باشد ) می‌بایست از مغزی بهره گرفت.

اتصال دهنده چپقی ( STREET ELBOW ) :

در مدل دیگری از اتصال دهنده گالوانیزه، چپقی دارای شکل ظاهری زانویی است. البته یک تفاوتی در این بین وجود دارد. یک طرف اتصالات دهنده چپقی از بیرون دنده می‌شود و طرف دیگر از درون دنده می شود که دونوع 90 و 45 درجه را شامل می‌شود. از پیونده دهنده گالوانیزه چپقی در تغییر جهت جریان مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مواقعی که سمت اتصال از درون دنده باشد، در چنین حالتی استفاده از این نوع از اتصال دهنده ارزش و اعتبار پیدا می‌کند.

اتصال دهنده بوشن ( COUPLING ) :

شاید از قبل اطلاع داشته باشید که اتصال دهنده گالوانیزه پوشن لوله های گالوانیزه از بیرون دنده می‌شوند و تمامی لوله ها به صورت مادگی است. در نتیجه نمیتوان دو لوله را به هم اتصال داد و در نهایت برای متصل کردن دو لوله به یکدیگر و ادامه خط لوله کشی از اتصال دهنده بوشن استفاده می گردد. بدین ترتیب، بوشن‌ها از دو طرف هم به صورت مادگی دنده بسیار مناسب برای اتصال به لوله ( نری ) هستند.

اتصال دهنده مغزی ( NIPPLE ) :

اتصال دهنده گالوانیزه مغزی مشابه بوشن است، منتها یک تفاوت عمده وجود دارد. در این حالت، هر دو طرف اتصال دهنده مغزی از بیرون دنده می‌شود. به عنوان نمونه، پیوند بین دو شیر فلکه که هر دو جهت آنها از داخل دنده شده بکار برده می‌شود یک روش دیگر اتخاذ کرد. از اتصال دهنده مغزی به تغییر مادگی به نری زانو یا سه راهی استفاده نمود. 

اتصال دهنده تبدیل ( REDUSER ) :

به منظور تغییر اندازه در خط لوله از اتصال دهنده گالوانیزه تبدیل استفاده می کنند. پیوندهای تبدیل ها به این صورت هستند که یک سمت از داخل و سمت دیگر از بیرون دنده می شود. البته به این نکته هم در ادامه توجه نمایید که از تبدیل برای تغییر سایز مستقیم دو لوله نمی‌توان بهره برد. دلیلش آن است که هر دو سمت لوله از داخل دنده نمی‌شود و برای سمت دیگر تبدیل که از بیرون دنده می‌شود باید از پیوند دهنده گالوانیزه بوشن استفاده نمایید.

اتصال دهنده روپیچ _ توپیچ :

اتصال دهنده روپیچ _ توپیچ نوع دیگری از اتصال دهنده گالوانیزه می‌باشد. تفاوت کارکردی آن با پیونده گالوانیزه بوشن به این صورت است که بوشن از دو سمت مادگی می‌باشد، اما همانطور که از اسم روپیچ _ توپیچ پیداست ، یک سمت مادگی و سمت دیگر نری دنده می‌شود

اتصال دهنده مهره ماسوره ( UNION ) :

در زمان اجرای خط لوله تاسیسات، وقتی کلیه اتصالات بسته شد، دیگر به سادگی امکان باز کردن این خط برای تعمیر و نگهداری مهیا نیست. بدین ترتیب زمانی پیوند دهنده گالوانیزه مهره ماسوره بکار می‌رود که مهره ماسوره میان دو لوله قرار دارد. در نتیجه، به جهت سه تیکه بودن مهره ماسوره قابلیت تنظیم و باز و بسته شدن به راحتی امکانپذیر است و در نهایت می‌توان خط لوله را باز و برای تعمیرات مورد نیاز اقدام نمود.

به این نکته توجه نمایید که آب بندی مهره ماسوره از اهمیت بالایی برخوردار است. پس در انتخاب مهره ماسوره دقت لازم را لحاظ کنید.

اتصال دهنده درپوش گالوانیزه :

اتصال دهنده گالوانیزه درپوش زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیازمند کور و مسدود کردن مسیر لوله کشی باشید. به همان صورت که عنوان شد، لوله های گالوانیزه به شکل روپیچ هستند. بنابراین، به منظور کور کردن لوله گالوانیزه، توصیه ما این است که حتماً از درپوش گالوانیزه تو پیچ استفاده گردد. اما برای مسدود کردن اتصالات گالوانیزه و یا شیرآلات می‌بایست از درپوش های رو پیچ بهره گرفت که بیشتر اوقات به اسم پلاگ گالوانیزه PLUG .نام برده می‌شود.

 اتصال دهنده گالوانیزهآب بندی :

یکی از بزرگترین مشکلات اتصال دهنده دنده‌ای، مشکلانی چون نشتی و عدم آب بندی در رزوه ها است که برای حل این مسئله هر چه سریعتر رفع گردد. اولا از اتصالات گالوانیزه مناسب با برند مطرح استفاده نمود و مورد بعدی آن که در زمان اجرای لوله کشی باید حتما از موادی به مانند نوار تفلن ، کنف و یا خمیر لوله کشی بهره برد.

اتصال دهنده گالوانیزه اتصالات دنده ای سیاه 

اتصالات دنده‌ای سیاه از نمونه اتصالاتی است که در آن بر خلاق اتصال دهنده گالوانیزه از گالوانیزه استفاده نشده است. این نوع از اتصالات مناسب برای مکان هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که رطوبت کمتری دارند و در نهایت احتمال زنگ زدگی اتصالات دنده‌ای در کمترین میزان خود وجود دارد. در زیر به چند نمونه از برندهای اتصالات دنده‌ای سیاه اشاره می‌شود:

  • سیاه برزیل : این نوع از اتصالات دنده‌ای دارای سبد کاملی از اتصالات دنده ای سیاه و گالوانیزه است که در کلیه محصولات جزء مهره ماسوره دارای لیست قیمت مشابه است و البته ناگفته نماند که لیست قیمت مهره ماسوره گالوانیزه توپی برزیل از لیست قیمت مهره ماسوره سیاه برزیل بیشتر است.
  • مک چین : مک چین، نوعی از اتصال دهنده گالوانیزه می‌باشد که در تولید آن از گالوانیزه استفاده نشده است. مک اتصالات دنده‌ای چین دارای سبد کاملی از اتصالات دنده ای سیاه نیست، منتها سبد کالایی اتصالات گالوانیزه مک چین کامل و نیز در بازار وجود دارد.
  • سیاه چینی : این مدل از اتصالات دنده ای بدون برند هم که جزو اتصال دهنده گالوانیزه قرار نمی‌گیرد، اما دارای سبد کالایی کامل اتصالات سیاه و گالوانیزه است.

admin

Write a Reply or Comment